Main Photo
Informacje o zmarłym
William Thomas "Tommy" Emmanuel AM (ur. 31 maja 1955) – australijski gitarzysta, wirtuoz. Posługuje się technikami fingerstyle (fingerpicking) oraz slapping.

Urodzony 31 maja 1955 w Muswellbrook w Australii. Po raz pierwszy po gitarę sięgnął w wieku 4 lat. Jako 7-letni chłopak usłyszał w radiu nagranie Cheta Atkinsa. Jak sam opisuje to w wielu wywiadach, zmieniło to jego życie - zafascynował się gitarą akustyczną i techniką fingerstyle, polegającą na używaniu gitary do grania linii basu, melodii, akordów i odgłosów perkusyjnych w jednym czasie, co daje efekt obecności kilku muzyków na scenie, podczas gdy w rzeczywistości gra jedna osoba. Technikę tę doprowadził do mistrzostwa i obecnie jest uważany za najlepszego gitarzystę akustycznego (według magazynu Guitar Player - maj 2008).

Jego fenomen polega na tym, że jest samoukiem. Nie zna nut. Gra wszystko "na słuch", czego efekty można obserwować na scenie. Podstawą stylu Tommyego jest „travis picking" czyli technika, którą posługiwał się Merle Travis. Polega ona na graniu partii basowej na strunach basowych kciukiem prawej ręki, a strun wiolinowych pozostałymi palcami (z wyjątkiem małego). Korzysta z gitar firmy Maton, w tym z EBG808TE zaprojektowanej specjalnie dla niego (która, jeśli wierzyć jego słowom na ostatnich koncertach, uległa uszkodzeniu i obecnie znajduje się w muzeum w Melbourne). Oprócz tego na scenie pojawia się z Maton Jumbo i Maton TE1 (Dreadnought).

źródło: wikipedia